Haber

Üniversiteyi YÖK’e şikayet eden akademisyene soruşturma

Uşak Üniversitesi’nde vazife yapan bir profesör, geçen haziran ayında üniversite tarafından yayımlanan akademik ilanla ilgili üniversiteye bilgi edinme müracaatında bulunarak, Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Savaş’ı ve Uşak Üniversitesi İdare Şurası Üyelerini YÖK’e şikayet etti.

BirGün’den Berkay Sağol’un haberine nazaran, Uşak Üniversitesi İşçi Daire Başkanlığı, profesörün yaptığı şikâyet sonrasında kendisine karşılık verdi. Cevapta, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu, Devlet Yükseköğretim Kurumlarında Öğretim Elemanı Norm Takımlarının belirlenmesi ve Kullanılmasına Ait Yönetmelik, Öğretim Üyeliğine Yükseltilme ve Atama Yönetmeliği ile Uşak Üniversitesi Öğretim Üyeliğine Yükseltilme ve Atama Yönergesi kararları doğrultusunda alındığı belirtildi.

Şikayet sonrasında üniversite tarafından profesöre soruşturma açıldı.

Uşak Üniversitesi tarafından gönderilen yazıda, “Şikâyet başvurularınıza bahis olan ve başvurularınızda anlatılan usulsüzlük tezleriyle ilgili olarak Uşak Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve Uşak Üniversitesi İşçi Daire Başkanlığının savlara ait verdiği yanıtlarda ilgili mevzuat kararları doğrultusunda süreçlerin yapıldığı bildirilmesine karşın Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Savaş ve Uşak Üniversitesi İdare Heyeti üyeleri hakkında Yükseköğretim Heyeti Başkanlığı’na şikâyetiniz ile ilgili olarak hakkınızda 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 53. unsurunun (a) ve (b) bendi ile ilgili disiplin kararları uyarınca disiplin soruşturulması başlatılmıştır” denildi.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu